Znamenitosti
SAKRALNI SPOMENICI
Brinje je još u srednjem vijeku bila važna župa Senjske biskupije, a ovdje su djelovali i redovnici, augustini, pavlini i dominikanci. Od sakralnih objekata najznačajnija je gotička trokatna kapela Sv. Trojstva s kraja 14. st. s poznatim drvenim kipom sv. Marije s djetetom Isusom (kip lijepe Madone) i Pieta, tj. kameni kip. Kapela Sv. Trojstva sagrađena je od kamena i posebna je arhitektonska i kulturno-povijesna vrijednost burga Sokolca. To je najbolje očuvana burgovna kapela u Hrvatskoj. I jedan i drugi reljefni spomenik djela su čeških majstora. Na gotičkim svodovima u kripti i na katu reljefno su u kamenu isklesani grbovi Frankopana i Gorjanskih. Dakako, Frankopani su uz spomenuti burg podigli naselje s uskim uličicama, opasano zidinama u obliku nepravilnog šesterokuta pojačanog četirima polukružnim kulama i peterokutnim zaobljenim bastionom. Poslije 1537. godine vojna uprava Senjske kapetanije više puta ga je pregrađivala i dograđivala zbog učestalih osmanlijskih napada tijekom 16. i 17. st.Brinje je tijekom 14., 15. i 16. st. imalo samostane augustinaca (1388.) s crkvom sv. Marije, franjevaca (1506.), dominikanaca (1508.) te jedno kraće vrijeme u drugoj polovici 15. st. i pavlinski samostan..
Zvonik nepravilnog tlocrta je najsačuvaniji dio srednjovjekovne crkve. Danas župe Brinjskog kraja pripadaju Otočkom dekanatu Gospićko-senjske biskupije.
PROFANI KULTURNO-POVIJESNI SPOMENICI
Sokolac, spomenik nulte kategorije i jedan od najljepših spomenika srednjovjekovlja, u povijesnim izvorima se prvi put spominje u 14. stoljeću. Brinje je, na prostoru Like, uz Modruš, bilo najvažnije sjedište knezova Krčkih, u kojem su oni ugostili brojne europske značajne ličnosti poput kralja Žigmunda 1412., danskog kralja Ericha VII 1424. i drugih. Zbog nadolazeće turske opasnosti, Frankopani su u 16. stoljeću ustupili Brinje kralju koji u njega smješta stalnu vojnu posadu. Iako je Brinje nekoliko puta ugrozila turska vojska, ono nikad nije bilo osvojeno.
Nakon što je, ukidanjem Vojne krajine, vojska napustila Sokolac, brigu o kapeli je preuzela župa, a sve ostalo je bilo prepušteno razgradnji i propadanju.
Sa prvim sustavnim radovima na obnovi kapele se započelo nakon potresa 1963. godine kada se znatni dio urušio. Zbog nedostatka sredstava, ponovna obnova je započela 1982. i traje do danas. Radove na obnovi vodi Hrvatski restauratorski zavod, a na čelu radnog tima se nalaze restauratori Drago Miletić i Marija Valjato Fabris.
U lipnju 2007. godine je u supstrukciji kapele otvorena stalna izložba. Izložbu, naziva „Plemićki grad Sokolac“, je realizirao Hrvatski povijesni muzej. Autor izložbe je prof. Drago Miletić. Posjetiteljima se nudi sažeta informacija o Sokolcu i ulozi knezova Krčkih (Frankopana) u hrvatskoj povijesti.
Postavljanje izložbe je tek prva faza buduće cjelovite prezentacije Sokolca.
Stari grad Sokolac sa svojom iznimnom kulturno-povijesnom vrijednosti i prepoznatljivosti čini glavnu okosnicu turističkog predstavljanja Brinja i njegov je zaštitni znak.
Dovršetkom obnove stari grad Sokolac će postići svoju punu turističku vrijednost i biti kamen temeljac razvoja kulturnog turizma kako brinjskog kraja tako i čitave Like.
Osim starog grada Sokolca od profanih kulturno-povijesnih spomenika ističu se i mnoge obiteljske kuće izgrađene kamenom i drvom te pokrivene šindrom koje su danas zaštićene kao poseban oblik tradicijske arhitekture ovih krajeva. Sačuvana je kuća obitelji Vuković i kuća Cvrčak iz 1864. u Jezeranima, te kuća Bosnić u Brinju.
Na Jozefinskoj cesti, u samom središtu Brinja, nalazi se kameni most preko potoka Gate-Jaruge koji je star preko 200 godina. Most je izgrađen 1801. godine i djelo je vrijednih ruku brinjskih i primorskih graditelja i kamenorezaca. Na mostu se nalazi sunčeva ura koja je za rekonstrukcije dobila kamenu kuglu.
U Brinju se nalazi i brončani spomenik brinjskom mineru, djelo akademskog kipara Koste Angelija Radovanija. Brinjski su mineri poznati kao graditelji mnogih cesta i tunela diljem Europe, minama su probijali tunele od Ognjene zemlje do Sibira te su po tome čuveni diljem svijeta.
Na ulazu u župnu crkvu nalazi se poprsje slavnog popa Marka Mesića, osloboditelja Like od Osmanlija, koji je rodom iz Brinja.